fbpx

שאלות ותשובות

נניח שאני מעריך שדירה תעלה כל שנה 2% מעל האינפלציה, בקצב אינפלציה של 2 אחוז ממוצע. במידה ואני קונה היום דירה ב1.5 מיליון, לפי חישוב מתמטי היא תהיה שווה בעוד 20 שנה 3.3 מיליון. האם זה הגיוני? אם נמשיך לחשב בעוד 20 שנה נגיע ל7.2 מיליון, האם המחיר לעולם לא ייעצר בסוף?

בניתוח של מחירי נכסים ההסתכלות רק על המחיר האבסולוטי הינה שגויה מיסודה.

ישראל של שנת 2024, שונה מהותית מישראל של שנת 2014, בלא מעט היבטים רחבים מאוד ונתייחס לחלקם,

ישנם שינויים מהותיים תרבות הצריכה, ברמת החיים, במשכורות הממוצעות, ישנו שיפור גדול באיכות החיים, מה שפעם היה יוקרתי היום נחשב לסטנדרט.

במידה וניקח כיום כל זוג צעיר כנקודת ייחוס, נגלה בנקל שהוא לא מסתפק בדירת 3 חדרים בבניין מתפורר כפי שהוא גדל בה וכפי שהוריו רכשו כנכס ראשון, אלא הם דורשים במינימום דירת 4 חדרים חדשה, הכוללת ריצוף 80 על 80 , מטבח טריקה שקטה, ארון מטבח עליון עם זכוכית חלבית מצוירת, תאורה שקועה ונסתרת , אי במטבח, אסלות תלויות, מרפסת עם מטבח חיצוני, חדר לכל ילד, מזגן וטלוויזיה בכל חדר ועוד ועוד.


בחנייה סביר להניח שתמצא 2 מכוניות אחת בליסינג, לכל הפחות פעם בשנה הם ייצאו לחופשה בחו"ל, וכמובן שיבלו בשלל חופשות בארץ, ירכשו מותגים, יבלו בבתי קפה מסעדות,

ישנה תרבות של הזמנת אוכל בחוץ באמצעות משלוחים זמינים בהישג יד באמצעות הנייד, תרבות פנאי מפותחת , שפע ברכישת מוצרים כגון מעדנים והמון אוכל מוכן ועוד ועוד.

מעבר לכך, יש לך כלכלה צומחת והעברה בין דורית של הון רב, בפטור ממס , כך שכל עוד אין לך מס ירושה עובר בצורה מלאה לדור אחרי ומאפשר את המשך שגשוג תרבות השפע.

נוסיף לכך תרבות צריכת אשראי מפותחת, עם קבלת הלוואות מכל כיוון שרק תבקש ואפילו מבלי לצאת מהבית,
וקיבלת את התשובה למה המדינה היום נראית ככה, והצצה ורמז לעתיד כיצד היא תיראה בתהליכים תרבותיים והתנהגותיים של פנאי ושפע, שרק צפויים להיות מואצים בשנים הקרובות.

ההסתכלות על ממוצעים היא שגיאה ממדרגה ראשונה, כיוון שמי שבוחן את הנתונים על סמך ממוצעים, לא מבין שגובה הבריכה הממוצעת בטביעה עומד על 30 ס"מ, וזה לא מעיד על כלום ושום דבר.

כפי שנראה בהסתכלות של שנים רבות קדימה, מה שצפוי לקרות הוא תהליך עמוק ורחב של היווצרות של 2 מעמדות, מעמד בעלי ההון והדירות, וכל השאר, שהם השוכרים של אותם דירות שמשלמים לבעלי ההון את המשכנתאות.

כפי הנראה כל היישובים במעגל הראשון של גוש דן יהיה תת מעמד לכשעצמו,
כאשר תל אביב מובילה בראש עם תהליך מואץ של ג'נטריפיקציה ודחיקת ציבורים שלמים לפריפריה.

אף אחד לא אמר שכל עשירון חייב להיות בעל הון ולהחזיק דירה,
וכבר היום חוק פארטו עובד כך, שעשירונים 8-9-10, מייצרים את רוב הצריכה, רכישת המכוניות, הטיסות ועוד ועוד.

חכם עיניו בראשו, ומה שהיה זה מה שיהיה ואין חדש תחת השמש אמרה קוהלת, ואין סיבה לחשוב שזה ייראה אחרת.

פייסבוק
טוויטר
אימייל

זקוק לסיוע?

פנה אלינו!

אתה בטוח שאתה רוצה לעזוב?

אנחנו רק מזכירים שתוכל לקבל בלחיצת כפתור ייעוץ ללא התחייבות. אתה מוזמן  למלא את הפרטים ולהירשם חינם לקבלת עדכונים שוטפים ישירות אליך

דילוג לתוכן